Фізіологія харчування

как отправить заявку на кредит во все банки
онлайн заявка на кредит наличными.

Без знання функціональних закономірностей діяльності людського організму в цілому й окремих його органів і систем, процесів життєдіяльності, що відбуваються в умовах впливу на організм людини природних факторів, неможливо правильно організувати процес харчування.

Фізіологія - наука про функції і процеси життєдіяльності організму в цілому, його органів, тканин, клітин.

Фізіологія харчування - розділ "Фізіології", що вивчає закономірності перетворення в організмі людини нутрієнтів їжі на енергію та структурні елементи тіла, вплив характеру харчування на стан здоров'я, оптимальні норми харчування відповідно до стану організму за конкретних умов існування.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Значення їжі. Раціональне харчування.

 

Людина може існувати лише завдяки  споживанню  харчових продуктів. Вони є основним джерелом її здоров`я і працездатності.

   Харчові продукти бувають рослинного і тваринного походження; до їх складу  входять білки, жири, вуглеводи,  численні мінеральні речовини, які  необхідні  для життєдіяльності людини.

   Поживні речовини забезпечують постійний розвиток і оновлення організму, нормальну і злагоджену всіх його органів.

   Отже, харчові продукти є своєрідним  будівельним  і енергетичним матеріалом, першоосновою існування усього живого.

   Людина повинна споживати їжу в необхідній кількості й у відповідний час, тобто дотримуватись раціонального харчування. Приймання їжі у відведений час сприяє виникненню умовного рефлексу, посиленій роботі залоз травлення, найкращому засвоєнню поживних речовин.

   Режим харчування встановлюється залежно від віку людини, її статі, трудової діяльності та інших факторів.

   Потреби в певній кількості їжі виражається в теплових одиницях – калоріях. Калорія – це кількість тепла, необхідного для нагрівання 1 л води на 1º С. При  згорянні в організмі 1 г білків або вуглеводів виділяється 4,1 кал, а при згорянні 1 г жирів – 9,3 кал.

   Кількість калорій, що надходить в організм людини з харчовими продуктами, називається калорійністю. Її можна визначити, знаючи хімічний склад і види харчових продуктів.

   Потреба в калоріях залежно від віку людини та її професії  коливається від 2 600 до 4 200 ккал для чоловіків і від 2 200 до 3 600 для жінок.

   Відповідно до інтенсивності праці фізіологічна потреба дорослого населення в калоріях наведена нижче.

Професія Витрати за добу, ккал
Вчителі 2600
Службовці 2600
Студенти 2800
Двірники 2900
Працівники харчових підприємств 3000
Механіки 3200
Металурги 4300

   У середньому за добу людина витрачає близько 2600 – 4 300 ккал залежно від фізичного навантаження та клімату. На основі багаторічних  аналізів було розраховано норми споживання харчових речовин основними групами населення з урахуванням загальних принципів збалансованості харчуванням.

   Згідно з цими нормами співвідношення білків, жирів та вуглеводів у раціоні всіх груп дорослого населення має становити 1: 2: 4, за виключенням осіб, зайнятих важкою працею  (1: 2: 5), і осіб похилого віку (1: 0,8: 3,5).

   Калорійність за рахунок білків має складати 14 %, за рахунок жирів – 6-30 %, за рахунок вуглеводів – 56%.

   При складанні раціону харчування необхідно враховувати характер трудової діяльності людини, кількість використовуваної нею енергії. Енергетичні затрати для людей різних професій і віку на сьогоднішній день вивчені достатньо. На основі цих затрат і норм у раціоні встановлюється вміст білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних речовин.

   Загальну калорійність добового раціону розподіляють пропорційно протягом дня. Наприклад, при триразовому харчуванні на сніданок припадає 30% добової калорійності, на обід – 45….50, на вечерю – 20…25%.

   При складанні меню потрібно забезпечити достатню різноманітність їжі. Ті самі страви не повинні повторюватись більше двох разів на тиждень. Кількість кожного продукту у блюдах визначається рецептурою.

   Розглянемо усі ці поняття для підлітків.

   Організм підлітка витрачає багато енергії, яка необхідна для діяльності серця, легенів та інших органів, для підтримання постійної температури.

   Харчування підлітків має бути різноманітним і включати  продукти тваринного і рослинного походження. Оптимальне співвідношення білків, жирів і вуглеводів – 1: 1: 4, тобто підліток повинен отримувати вуглеводів у 4 рази більше, ніж білків і жирів.

   Білки – основна складова будь-якої живої клітини – беруть участь у побудові тканин і органів тіла.

   При недостатній кількості білків в їжі порушується імунітет, відбуваються зміни у складі кісткової тканини, затримується ріст та розвиток.

   Переїдання призводить до порушення окислювальних процесів в організмі. Для юнаків і дівчат 13-17 років кількість білка, що надходить в організм, має становити 1,5-2 г на 1 кг ваги, тобто 15% загальної калорійності раціону.

   Жири в організмі використовуються як запасні речовини та пластичний матеріал. Із  жирами в організм надходять необхідні вітаміни (A, D, E).

   Вуглеводи – основне джерело енергії. У підлітковому віці добова потреба у вуглеводах становить 10-15 г на 1 кг ваги. Вони надходять в організм з молоком, крупами, кондитерськими виробами, медом, цукром, цукерками.

   Відсутність у їжі підлітка вітаміну А або каротину спричинює захворювання очей, знижує опір організму до інфекційних хвороб. Добова потреба підлітка у вітаміні  А – 1,5 мг.

   Вітамін D є необхідним для росту і розвитку, він бере участь у мінеральному  обміні, нормалізує відкладення солей кальцію і фосфору в кістках. Добова потреба організму підлітка у вітаміні D – 500 ІО (інтернаціональних одиниць).

   Вітамін В2  (рибофлавін) підвищує засвоюваність їжі, бере участь у обміні речовин і кровотворенні, впливає на ріст підлітка.

   Недостача в їжі вітаміну С (аскорбінова кислота) знижує  опір організму до інфекційних хвороб, спричинює кровоточивість ясен, сонливість, послаблює увагу, пам'ять. Добова потреба – 60-80 мг.

   До раціону харчування мають включатися багаті на вітаміни продукти (фрукти, овочі, молоко, вершкове масло, м'ясо, риба, яйця, сир, крупи, пекарські та пивні дріжджі).

   Потреби підлітків у мінеральних речовинах також підвищена, оскільки процеси росту та розвитку супроводжуються збільшенням маси клітин. Добова потреба для юнаків та дівчат у кальцію – 1 400 мг, фосфору – 200 мг, магнію – 530 мг.

   Пластичним матеріалом для побудови скелету є фосфор. Він міститься в м`ясі, рибі, бобових.

   Основним джерелом натрію є сіль. Добова потреба для підліткового організму – 8-10 г.

   Регулятором водного обміну в організмі є калій. Для підлітків добова потреба у калію – 3,5 г. він міститься в рослинній їжі.

   Потреба підлітків у магнію невелика – 140-530 мг. Міститься він у крупі, борошні, бобових.

   У місцевостях, де поширені захворювання щитовидної залози, слід здійснювати профілактичне йодування їжі. Добова потреба в йоді 0,15 мг.

 

Питання для самоперевірки

  1. Які речовини потрібні організму людини для його нормального розвитку?
  2. Які процеси відбуваються в організмі після приймання їжі?
  3. Що називається калорійністю їжі?
  4. За якими факторами встановлюються норми харчування людини?
  5. Що називається режимом харчування? За яким принципом складається меню? Як розподіляється добовий раціон для людей різного віку і професій?
  6. Як харчування впливає на здоров`я і розвиток підлітка?

Література: Й.С.Білоруська. Основи мікробіології.

Детальніше дивитися в розділі «Презентації»

Back to top