Гігієна та санітарія

как отправить заявку на кредит во все банки
онлайн заявка на кредит наличными.

 Тема: Основи гігієни праці, виробничої санітарії та особистої гігієни. 

Гігієна – наука, яка вивчає проблеми профілактики захворювань і поліпшення здоров`я, працездатності і довголіття людини. Вона досліджує взаємодію людини з навколишнім середовищем і вплив різних його факторів на її організм. Отже, гігієна – це наука, завданням  якої є збереження і поліпшення здоров`я.

   Санітарія – це практична діяльність, спрямована на поліпшення та збереження здоров`я людини. Гігієна та санітарія тісно пов’язані між собою. Адже  впровадження у практику гігієни (розробка санітарних правил для різних об’єктів і галузей діяльності людини, нагляд  за їх виконанням, урахування гігієнічних вимог під час проектування й експлуатації підприємств) завдання санітарії.

   Праця кулінарів, кондитерів вимагає напруження м`язів рук і ніг, а висока температура, підвищена вологість, забруднене повітря, велика кількість різноманітного обладнання створюють додаткові ризики для здоров`я робітників. Тому дотримання правил санітарії та гігієни дає змогу забезпечити захист здоров`я працівника від дії шкідливих факторів і підвищити працездатність.

   Гігієна праці – це галузь гігієнічної науки, яка вивчає вплив умов виробничого середовища та трудового процесу на людський організм і розробляє заходи, спрямовані на збереження здоров`я працівників, підвищення їх працездатності.

Якість продукції та її калорійність безпосередньо залежать від виконання технологічних, гігієнічних і санітарних режимів.  Тому знання основ виробничої, санітарної та особистої гігієни потрібні всім без винятку працівникам  харчових підприємств.

   З метою охорони здоров`я людей і навколишнього середовища діє санітарне законодавство. Контроль за виконанням правових санітарних норм і правил здійснюють санітарно-епідеміологічні станції через санітарних лікарів та інспекторів.

   На підприємствах створюються санітарні пости. Працівники з охорони праці та санітарії допомагають здійснювати контроль за виконанням санітарних норм.

   Для всіх галузей харчової промисловості розроблені санітарні норми, які включають у себе вимоги до обладнання діючих підприємств і які стосуються особистої гігієни працюючих тощо.

   Велика увага приділяється контролю за станом здоров`я людини. Кожен, хто приступає до роботи, зобов’язаний пройти медичний огляд, обстеження на наявність збудників гострих кишкових захворювань, туберкульозу, глистів, подати довідку з лікувального закладу про допуск на харчове виробництво.

   Працівники харчової промисловості обстежуються періодично згідно з термінами, встановленими органами санітарно-епідеміологічної служби. Кожен працюючий зобов’язаний суворо виконувати  особистої гігієни, слідкувати за чистотою тіла, рук, одягу і взуття. На брудних руках, особливо під нігтями, може знаходитись велика кількість мікроорганізмів, яєць глистів. Тому перед роботою, після кожної перерви, зокрема після відвідування туалету, необхідно старанно мити і дезінфікувати руки. Коротко підстрижені нігті полегшують дотримання рук в чистоті. Систематично перевіряються руки працівників на наявність бактерій кишкової групи.

   Оскільки на харчових підприємствах шкідливі умови праці негативно впливають на здоров`я людини, органами санітарного нагляду розроблені правила і вимоги , спрямовані на зниження рівня цих професійних впливів і відповідно зменшення кількості професійних захворювань. Основна причина виникнення таких впливів і спричинених ними захворювань – несприятливі фактори на виробництві, які можна поділити на три групи: фізичні, хімічні та біологічні.

   До фізичних факторів належать температура, вологість, рух повітря у виробничих приміщеннях, освітлення, шум, вібрація та інші; до хімічних – взаємодія отруйних речовин, які містяться в повітрі приміщень або в посудинах; до біологічних – можливість зараження в процесі виробництва патогенними бактеріями, грибами і рідше – гельмінтами (глистами).

   Джерелом інфекції на підприємстві також можуть бути одяг і взуття. При порушенні правил санітарії і особистої гігієни з`являється реальна небезпека занесення в цехи на одязі та взутті різноманітної мікрофлори  разом із землею, пилом, брудом тощо.

   Санітарний одяг використовується для запобігання забруднення харчових продуктів. Він має повністю прикривати особистий одяг, щільно застібатися і не сковувати рухи працівника. Такий одяг завжди має бути чистим, його треба регулярно прати і дезінфікувати. Виходячи з виробничих приміщень, санітарний одяг необхідно знімати. Відвідувати туалет у санітарному одязі заборонено.

   Щодо волосся, то воно акуратно підбирається під хустинку або ковпак.

   Виконання правил особистої гігієни працівниками харчової промисловості має велике значення для випуску продукції високої якості.

Правила для самоперевірки

  1. Чому працівники харчових підприємств зобов’язані суворо дотримуватись правил санітарії та особистої гігієни?
  2. Хто здійснює контроль за виконанням санітарних норм і правил?
  3. Яке значення має безумовне виконання правил особистої гігієни для випуску доброякісної продукції?
  4. Чому працівники харчової промисловості перед тим, як приступити до роботи, повинні пройти медичний огляд?
  5. Яке призначення санітарного одягу і яким вимогам він має відповідати?

Література: Й.С.Білоруська. Основи мікробіології, санітарії та гігієни. 2003р.

Back to top